Koraci ko’ laki oblaci, skoči nek’ te Zemlja odbaci. Koraci ko’ laki oblaci, zvone ti ko’ zlatni praporci. Koraci ko’ laki oblaci, skoči nek’ te Zemlja odbaci. Koraci ko’ laki oblaci, hajde, hajde treba ti… – Bajaga
Čarls Darvin, Fridrih Niče, Aristotel, Ernest Hemingvej, samo su neki od velikih umova sa dugačkog spiska pasioniranih šetača. Ova genijalna družina podstiče razmišljanje o vezi između lutanja naših stopala i tumaranja čudesnim prostorima našeg uma.
Mnoge studije kao i članci na tu temu, ukazuju na istorijsku povezanost dugih šetnji i velikih ideja i objašnjavaju šta se to događa u našim glavama dok koračamo.
Nek se misli slodobno kreću i pokreću.
Lutanjem i istraživanjem novih prostora i predela mi pokrećemo naše misli da lutaju, zalaze i pronalaze. Dok koračamo nepoznatim i poznatim stazama naš um počinje da plovi beskrajnim morima misli.
- Aktivino telo, aktivan um – dok hodamo, srce brže pumpa, obezbeđujući bolji protok krvi i kiseonika ne samo u mišiće već i do mozga. Neuroni počinju aktivnije da komuniciraju, povećava se zapremina hipokampusa (deo mozga koji je zadužen za učenje i memoriju)…prosto i jednostavno, šetnja podstiče niz pozitivnih promena u našem telu i u našoj glavi.
- Ritam reda – način na koji se naše telo pomera menja prirodu naših misli i obrnuto. Kao što sporija ili brža muzika podiže ili spušta naše raspoloženje tako i ritam naših koraka oblikuje tok naših misli. Hodanje po sopstvenom ritmu stvara čistu povratnu spregu između ritma našeg tela i mentalnog stanja.
- Kreativno koračanje, misli jačanje – hodanju posvećujemo samo deo svesnog napora, naša pažnja je oslobođena stega, samim tim naše misli slobodno plove i lutaju. Ovo je vrsta mentalnog stanje koje je povezano sa kreativnom energijom i inovativnim idejama.
- Zakoračimo u nepoznate predele – parkovi, šume, gradske ulice i druga mesta dozvoljavaju našem umu da ležerno struji od jednog čulnog iskustva ka drugom. Oni kao da prosipaju pred nas veličanstvenu kolekciju senzacija koje pokreću naš um na igru.
Dok dobuju stopala u ritmu tap-tap-tap kroz park, šumu ili neku ulicu, naše se misli stvaraju i oblikuju u našoj glavi.
Zato, šta čekamo? Pridružimo se veličanstvenoj družini pasioniranih šetača i neka naše misli dobuju u ritmu muzike za ples.