Verujem da nam je svima dobro poznata izreka Oči su ogledalo duše koja se odnosi na to da se u očima može videti svaka emocija, da se u očima može sagledati prostranstvo duše, a da li ste znali da postoji metoda u alternativnoj medicini kojom se na osnovu izgleda (boje, teksture i karakteristika) rožnjače može utvrditi ne samo psihičko/duševno već i zdravstveno stanje našeg organizma!?
Iridologija je tehnika koja se koristi u alternativnoj medicini kako bi se ustanovilo zdravlje ljudi. Što znači da su oči ne samo ogledalo duše već i ogledalo zdravlja.
I baš kao što nam mape pokazuju pravac, putanju, smernicu, tako su i naše oči svojevrsna mapa koja nam pokazuje fizičko i psihičko stanje kao i snage i slabosti različitih organa u našem telu. Iz tog razloga se ova tehnika često poredi sa refleksologijom – tehnika masaže stopala u cilju olakšanja tegoba unutrašnjih organa (određeni deo stopala odgovara određenom organu). Isto tako se i u iridologiji smatra da se određeni delovi irisa odnose na određene delove tela, pa se na osnovu toga utvrđuje i psihičko a i fizičko stanje pacijenta.
Ova metoda je poznata još iz vremena Stare Grčke, a koristi se i u kineskoj medicini. Prvi zvanični opis metode pronađen je u knjizi Chiromatica Medica doktora Philippus Meiens iz 1665. godine u kojoj je objavio istraživanje koje govori o promenama u oku koje su povezane sa stanjem organa. On je opisao promene na oku kod pacijenata koji su bili bolesni ili povređeni i na kraju su izlečeni. Kao tvorac iridologije navodi se mađarski lekar Ignaz von Peczely. On je prvi upotrebio ovaj termin. I Nils Liljekuist se takođe smatra jednim od začetnika ove metode. On je patio od porasta limfnih čvorova i bio je podvrgnuk lečenju jodom i kininom nakon čega je primetio promene na svom oku koje je zabeležio u atlasu Dijagnoza oka iz 1893. godine koji sadrži 258 crno-belih i 12 ilustracija.
Osnovni cilj ove metode je prevencija ozbiljnih degenerativnih procesa kroz preventivu, adekvatnu ishranu, duhovnu i emocionalnu podršku.
Postoje četiri principa na kojima se iridologija zasniva:
- Stanje očnog živca
- Stanje krvi i limfnog sistema
- Adekvatna cirkulacija
- Ishrana, stanje duha, odmor, disanje
Oči predstavljaju produžetak mozga, pa samim tim su preko mozga i živaca povezane sa svakim organom u telu. Što znači da naše oči kao takve predstavljaju jasnu sliku našeg mentalnog a samim tim i fizičkog stanja.
Iridologija koristi iris (dužicu oka) kao mapu za razumevanje stanja i promena u našem telu i mozgu. Pri čemu se analizira boja, prstenovi i druge promene (znaci), promena boje oka ili razne senke na oku, oblik zenice i slično. Iris oka je podeljen na 12 segmenata i 7 koncentričnih krugova (vidljivi su samo kad postoji neka anomalija u organima na koje se odnose- srce, creva, bubrezi, pluća, mozak i koža, polazeći od broja jedan (krug najbliži zenici) do broja sedam). Svaki organ ima svoje mesto u tih 12 segmenata. Na primer zona između 11og i 1og segmenta predstavlja mozak.
Prema ovoj metodi iris desnog oka odražava zdravlje desne strane našeg tela, dok iris levog oka – leve strane. Što znači da se organi sa leve strane tela očitavaju u levom oku a sa desne u desnom, jedino se srce očitava u oba oka. Anomalije u nekim slučajevima izgledaju kao mrlje, a ponekad i kao kratki „štapići“ ili drugi nepravilni oblici. Kao znak bolesti može poslužiti i promena boje irisa na određenom mestu. Na osnovnoj boji našeg oka se u tom slučaju mogu primetiti primese nekih drugih boja u vidu mrljica ili štapića. Pa tako žuta boja upućuje na loš rad bubrega ili na problem sa žučnom kesom, narandžasta na probleme sa gušteračom i šećerom a smeđa boja upućuje na probleme sa jetrom. Drugi znaci su i crvene tačke koje imaju neki geometrijski oblik (trougao, kvadrat, romb, itd.) Ovakvi znaci se obično pojavljuju nekoliko meseci pre same bolesti. U središtu irisa se nalazi zenica – ovalni otvor. Zenica može biti proširena (što se povezuje sa psihičkim poremećajima), sužena (problemi sa kičmom, meningitis) ili nejednaka (paraliza). Ako je zenica izvan centra, upozorava nas na plućne ili želudačne bolesti. To su neke od promena, znakova koji nam otkrivaju šta se sve dešava u nama.
Zanimljiva činjenica je i ta da se boja naših očiju može promeniti ako potpuno promenimo način na koji se hranimo. Naime, zdravstveni stručnjak dr Robert Morse veruje da je spoljni kvadrant oka povezan sa zdravljem našeg mozga a da je unutrašnji krug povezan sa probavnim sistemom. Dr Morse smatra da visoka koncentracija žutih nijansi upućuje na toksičnost organizma pa samim tim ishrana koja je bogata voćem i povrćem može uticati na promenu boje naših očiju. On veruje da spanać pomaže da oči budu mlade i sjajne, med utiče na toplinu boje oka, a morski plodovi mogu da pojačaju intenzitet boje. Postoji serija njegovih video zapisa koja govori baš o ovom fenomenu.
Više informacija o ovoj metodi možete potražiti u knjizi dr Jensena Iridologija.
Čak i sam princ od Velsa, princ Čarls u svojoj knjizi iz 2010. godine Harmonija: Novi način gledanja na svet priča i hvali ovu tehniku. Ako je kraljevska porodica probala, zašto ne bismo i mi.