Čuveni roman Ana Karenjina velikog Tolstoja počinje rečenicom koja oslikava dinamične veze kojima je protkana jedna porodica Sve srećne porodice liče jedna na drugu, svaka nesrećna porodica nesrećna je na svoj način.
Porodica je osnova svakog društva, pa tako da bi imali srećno društvo potrebno je da imamo srećne porodice koje čine to društvo. Često smo kroz život čuli rečenice koje govore o tome kako sve potiče iz porodice, naše ponašanje, naš karakter, izgled. U našem DNK kodu utkane su tanke niti naših roditelja i drugih predaka. Nismo ni svesni koliko i kako naši roditelji, preci, njihove traume, emocije i životna iskustva utiču na nas. Često se dešava da se „istorija ponavlja“, da neki član porodice živi sličan život kao neko pre njega, često se dešava da korene naših problema i odnosa sa drugim ljudima možemo potražiti u nekoj od situacija iz detinjstva ili čak u nekoj od životnih situacija naših roditelja ili predaka.
Nešto više o svemu ovome možemo otkriti od nemačkog psihoterapeuta Berta Hellingera koji je razvio terapeutsku metodu Porodične konstelacije – Poredak ljubavi (Familly Constelations – The Order of Love). Bert Hellinger je nekadašnji sveštenik i misionar koji je kreirao jedistven metod isceljenja. On je svoje znanje i iskustvo stekao studirajući filozofiju i teologiju ali i kroz bogato iskustvo koje je stegao kako u Evropi, Americi, tako i u Južnoj Africi gde je proveo šesnaest godina radeći kao misionar. Osnova njegove metode leži u tome da svi naši problemi – razni neuspesi, bolesti, zavisnosti, negativne emocije i loši odnosi potiču od verovanja i uverenja koja smo stekli od naših roditelja. Ova uverenja nas blokiraju, koče i stvaraju nam probleme u životu. Njegova metoda kroz analizu porodičnih odnosa dolazi do tačke osvešćivanja i kasnijeg oslobađanja od ovih uverenja. To je polazna tačka ka isceljenju. Ova metoda nam pruža uvid u složenu mrežu odnosa i veza koji utiču na našu sadašnjost kroz porodičnu prošlost pružajući nam polaznu osnovu za kreiranje srećnije budućnosti. On smatra da je osnova za srećan i ispunjen život poštovanje univerzalnih principa koje naziva Poredak ljubavi (Order of Love). Prema njemu postoje tri osnovna principa koja kada se poštuju unutar porodice stvaraju sklad a time doprinose i zadovoljstvu i sreći kako porodice tako i svih njenih članova. Ukoliko ovi principi nisu ispoštovani dolazi do disbalansa, razvoja negativnih emocija i problema koji utiču na odnose u porodici i na živote njenih članova.
Prvi, osnovni i najjači princip je Pravo na pripadnost. Ovaj princip pokazuje potrebu pojedinca da pripada porodici, da bude prihvaćen i da bude deo te zajednice. Pa tako ukoliko je neki član odbačen, izopšten ili zaboravljen stvara se disbalans koji utiče na sve generacije. Npr. ako je neko dete neželjeno ili ako je zbog nečega zaboravljeno, odbačeo ili ako dete odluči da iz revolta napusti porodični dom, kasnije u porodičnom stablu može da se pojavi neko ko će nesvesno imati potrebu da zameni tu osobu, da ga vrati u zajednicu. Na osnovu ovog principa možemo videti da porodične konstalacije funkcionišu tako što rade na osvešćivanju i isceljenju starih rana.
Drugi princip koji treba da bude zadovoljen je na neki način povezan sa prvim, on se odnosi na Mesto u porodičnom sistemu. Ovaj princim se vezuje za činjenicu da svako ima svoje jedinstveno mesto u porodici, pa tako oni koji su došli pre – naši preci, roditelji, starija braća ili sestre imaju prednost i shodno tome svi oni koji su došli posle njih treba da ukažu poštovanje. Svako ko pripada toj porodici mora da ima jasno mesto u njenom sistemu. Na primer, ukoliko je postojalo dete pre nas, bilo da je reč o pobačaju ili abortusu i njegovo mesto na neki način treba da se ispoštuje. Kada pokažemo poštovanje prema članovima porodice koji su došli pre nas, tada će ljubav slobodno teći.
Poslednji princip se zasniva na Balansu između davanja i uzimanja. Ovaj princip se najbolje oslikava kroz odnos roditelja i dece. Roditelji su novorođenom detetu prvi kontakt sa životom, bez njih dete ne bi moglo da živi, shodno tome roditelji treba deci da daju, da im pružaju ljubav, podršku i pomoć, a deca treba bez griže savesti to da primaju. Ovaj princip se najlakše naruši jer deca nekada osećaju potrebu i obavezu da uzvrate, nekada i sami roditelji to zahtevaju od njih pa se tako narušava prirodan balans između davanja i uzimanja. Zbog ovoga često deca osećaju krivicu, grižu savesti ili pak ljutnju.
Bert Hellinger ovom metodom želi da skrene pažnju na potrebu zadovoljenja tri univerzalna principa kako bi ljubav koja je osnova svakog odnosa slobodno i lako tekla kroz porodični sistem.
Osvešćivanjem porodičnih veza, priča i delova porodične prošlosti, mi sebi otvaramo put ka isceljenju, rastu i razvoju.
Kod nas metodu Porodične konstelacije – Poredak ljubavi primenjuje profesor, sistemski terapeut i učitelj Vlado Ilić. On putem svojih radionica, edukativnih grupa prenosi poruku ljubavi, balansa, pomirenja i isceljenja koju je direktno učio od Berta Hellingera. Na njegovom sajtu www.orderoflove.com možete pronaći sve informacije o tome gde se i kada održavaju seminari, radionice i edukativni programi. Pored njega tu su i Sanela Feković, Bojana Ranković i Snežana Prokić.